ANTALYA BOŞANMA AVUKATI-AİLE HUKUKU AVUKATI

Boşanma Davası Konusunda Sıkça Sorulan Sorular

Boşanma Avukatı, Aile Hukuku Avukatı kimdir?
Boşanma veya aile hukuku avukatı; sayılanlarla sınırlı olmamak üzere genellikle anlaşmalı boşanma davası, çekişmeli boşanma davası, boşanmada mal paylaşımı davası, nafaka davası, velayet davası ve velayetin değiştirilmesi davası, iddet süresi ve iddetin kaldırılması davası, yabancı mahkeme kararlarının Türkiye de geçerli olması için tanıma tenfiz davası gibi aile hukuku alanına giren konularda uzmanlığı ve tecrübesi bulunan avukattır.

Boşanma davası için avukat gerekli mi ?

Hukuk sistemimizde  boşanma davalarında, avukatla temsil zorunluluğu bulunmamaktadır. Boşanma davanızı  avukat görevlendirmeden kendiniz de takip edebilirsiniz.  Ancak boşanma öncesinde uzman bir avukat yardımı alınması, ilerde doğabilecek hak kayıplarının önüne geçilebilmesi , boşanma sürecinin sağlıklı ilerleyebilmesi ve ileride  maddi kayıp yaşamaması bakımından da önemlidir. Her ne kadar hukuk sistemimizde  boşanma davalarında avukatla temsil zorunluluğu bulunmasa da , manevi olarak zaten çok zor ve stresli  bir süreçten geçilirken hukuki açıdan hakların uygun şekilde tespit edilmesi  ve hak kayıplarına neden olunmaması bakımından bir avukat yardımı almanız ve avukatınızla içinde bulunduğunuz süreci her yönüyle ayrıntılı olarak değerlendirmeniz lehinize olacaktır. 

Bununla birlikte , boşanma sürecinin  hızlı ve sorunsuz geçirilmesi bakımından bir boşanma avukatı ile birlikte hareket edilmesi önemlidir. Boşanma davalarına gerekli önemin verilmemesi, sürecin basit olarak algılanması, uzman olmayan kimselerden edinilen bilgiler ve internetten bulunan son derece hatalı, eksiklikler içeren boşanma dava dilekçesi ve protokollerle bu sürecin tamamlanmaya çalışılması sonradan düzeltilmesi mümkün olmayan hak kayıplarına yol açmaktadır. Boşanma davalarında Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda düzenlenen usul kurallarına riayet edilmemesi , tedbir taleplerinin yerinde ve zamanında uygulanmaması, dilekçede bulunmaması gereken ifadelere yer verilmesi , kesin sürelerin kaçırılması bu durumlardan yalnızca bir kaçıdır. Dolayısıyla son derece teknik bilgi ve uzmanlık gerektiren boşanma sürecinde bir avukattan destek alınması önemlidir ve tavsiye edilir.

Tecrübeli Bir Boşanma Avukatının Boşanma Davalarına Etkisi Nedir?

Tecrübeli boşanma avukatı nın boşanma sürecine etkilerine “Boşanma davası için avukat tutmak gerekli mi?”  sorusunu yanıtlarken değindik. Boşanma avukatı, aile hukuku alanına giren uyuşmazlıkları uzmanlığı ve tecrübesi çözen avukatlardır. Boşanma davaları Hukuk Muhakemeleri Kanunu’nda düzenlenen pek çok usul kuralına dikkat edilmesi gereken davalardır. Bunun yanında boşanma dava sürecinin titizlikle yönetilmesi dava sonucuna etki etmektedir. Tecrübeli  boşanma avukatı müvekkilini haklarına ilişkin bilgilendirir, ne yapılması ve ne yapılmaması yönünde tavsiyede bulunur. Boşanma avukatı, boşanma davası ve sonrasında müvekkilinin  nelerle karşılaşabileceğini tam olarak açıklar ve müvekkilinin tüm seçenekleri bilerek adımını atması konusunda yardımda bulunur. Yine dava sonucunda elde edilebilecek olan hakların kazanılması adına boşanma sürecinde tecrübeli boşanma avukatı ile çalışmak önem arzetmektedir.

En hızlı boşanma yolu

En kısa sürede boşanma yolu

Boşanma davaları içinde en hızlı sonuç alınan dava , halk arasında tek celsede boşanma olarak bilinen tarafların boşanma ve boşanmanın sonuçları konusunda tam olarak anlaşmaya vardıkları anlaşmalı boşanma davalarıdır. Anlaşmalı olarak boşanabilmek için taraflar arasındaki evliliğin en az 1 yıl sürmüş olması gerekir. Evliliğin en az 1 yıl sürmesi durumunda anlaşmalı boşanma davası açılarak çekişmeli boşanma davasına göre boşanma çok hızlı bir şekilde  gerçekleşmekte ,  tek celsede sonuçlanabilmektedir. Ancak büyükşehirlerde duruşma yoğunluğu nedeniyle ilk duruşma günü 3-4 ay sonrasına verilebilmektedir.İllk celsede karar alınsa bile gerekçeli kararın yazılması, taraflara tebliği, istinaf kanun yolu süresinin geçmesi gibi işlemler nedeniyle boşanma davaları 5-6 ay sürebilmektedir. Oysa ki, boşanma ve aile hukuku alanında uzman bir avukat yardımıyla işlemler çok daha kısa sürede sorunsuz olarak tamamlanacaktır.

İyi bir boşanma avukatı arıyorum..

Antalya  Boşanma Avukatı Tavsiye ? Boşanma aşamasına gelen çiftlerin her şeyden önce akıllarına gelen sorulardan biri de, bu hassas boşanma  sürecinde avukatlarını en doğru şekilde nasıl belirleyecekleri hususudur. İlgili kanunlara hakim olma, güncel içtihatları yakından takip etme ve  boşanma sürecini iyi şekilde yönetebilme boşanma ve aile hukuku ile ilgili davaları takip eden bir avukattan beklenen özelliklerdir. Bunun yanı sıra uzun yıllar boşanma ve aile hukuku alanında edinilen tecrübe, şüphesiz ki bu süreci yönetmede fayda ve kolaylık sağlayacaktır. Ancak avukat seçiminde tavsiyeden ziyade en sağlıklı yol öncelikle söz konusu avukatla mümkünse yüzyüze, değilse telefon ile birebir bir ön görüşme sağlamak ve bu görüşme doğrultusunda bir seçim yapmaktır. 

Boşanma, hukuki olduğu kadar, psikolojik bir süreçtir. İyi bir boşanma avukatı, içinde bulunduğunuz süreci hukuki olarak değerlendirirken karşılaşacağınız psikolojik ve sosyal zorlukları da dikkate alabilmelidir. Boşanma davaları, diğer davalardan farklı olarak, kişilerin özel hayatlarını doğrudan etkileyen kişiye özel davalar olup her somut olayda farklı yaklaşımlar gerektirir. Davada başarılı olunması, avukat - müvekkil ilişkisinin  karşılıklı güvene dayalı olarak kurulabilmesine bağlıdır.
 Bu nedenle  en iyi boşanma avukatı müvekkili ile samimi ilişki kurabilen müvekkilin ihtiyacı olduğu anda kendisine ulaşabildiği avukattır.

Boşanma ve Aile Hukuku Alanında Avukatlarımız,

 • Evlilik öncesi mal ayrılığı sözleşmelerinin hazırlanması,
 • Yabancıların Türkiye'de evlilik işlemlerinin yapılması,
 • Nişanın bozulmasından kaynaklanan hediyelerin geri verilmesi, maddi-manevi tazminat davaları,
 • Anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanması,
 • Anlaşmalı boşanma davaları,
 • Çekişmeli boşanma davaları
 • Evlilik Birliğinin Temelinden Sarsılması nedeniyle Boşanma Davası (Şiddetli Geçimsizlik)
 • Terk sebebiyle Boşanma Davası
 • Zina sebebiyle Boşanma Davası
 • Hayata Kast, Pek Kötü Muamele ve Onur Kırıcı Davranış nedeniyle Boşanma Davası
 • Küçük Düşürücü Suç İşleme veya Haysiyetsiz Hayat Sürme nedeniyle Boşanma Davası
 • Akıl Hastalığı sebebiyle Boşanma Davası
 • Boşanmada Maddi ve Manevi Tazminat Davası
 • Boşanmada Mal Paylaşımı ve Mal Rejiminin Tasfiyesi Davası
 • Nafaka Davası
 • Nafaka Artırım Davası
 • Nafakanın İndirilmesi veya Kaldırılması Davası
 • Çocukların velayetinin belirlenmesine yönelik velayet davaları,
 • Evlilik dışı doğan çocuk ile baba arasında soy bağının kurulması davaları,
 • Nesebin reddi - tashihi davaları,
 • Evlat edinme işlemleri,
 • Boşanma işlemleri sırasında alınabilecek güvenlik tedbirleri,
 • Ayrılık kararı alınması,
 • Boşanmanın kesinleştirilmesi,
 • Evlenmeye izin, iddet müdettinin kaldırılması davaları,
 • Ziynet Alacağı Davası
 • Mehir Alacağı Davası
 • Yurtdışında alınan boşanma kararlarının Türkiye'de geçerli olabilmesi için tanıma ve tenfiz davaları, gibi çeşitli konularda müvekkillerine  hukuki danışmanlık ve temsil hizmetleri sunmaktadır.


Boşanma davaları hakkında başkaca sorularınız bulunması halinde iletişim bilgilerimiz üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. Antalya'da  çalışmalarına devam eden avukat ofisimiz çözüm ortaklarıyla birlikte Türkiye’nin her yerinde müvekkillerine avukatlık ve hukuki danışma hizmeti vermektedir. Hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmetlerimiz hakkında bilgi almak için iletişim sayfamızda bulunan 0242 502 67 11 numaralı telefondan veya 0537 899 67 11 numaralı telefondan bizimle temasa geçebilirsiniz. Ayrıca [email protected] [email protected] adreslerine mail atarak bilgi alabilir, Avukata Sor sayfamızdan faydalanabilirsiniz.


by Av. Pınar YILMAZ BÜYÜKURGANCI in Antalya Aile ve Boşanma Avukatı Etiketler: zina (aldatma) boşanma davası, Antalya boşanma davası ücreti-masrafları , boşanma avukatı antalya, bosanma davasi konusunda sikca sorulan sorular, yabancı uyruklu eşten boşanma davası, eşe ait görüntü ve ses kayıtları boşanmada delil olabilir mi, Antalya konyaaltı boşanma avukatı Antalya muratpaşa boşanma avukatı Antalya kepez boşanma avukatı, antalya en iyi boşanma avukatı


Yol Tarifi